Kiedy instrukcję należy przekazać do straży

Zgodnie z § 6.2 Rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów do właściwego miejscowo Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP należy przekazać dwie części instrukcji:

 

 • część pierwsza: warunki ochrony przeciwpożarowej § 6.1 pkt.1
 • część druga: plany graficzne zgodne z § 6.1 pkt. 8


Jednak ustawodawca stwierdził, że nie każdą instrukcję należy przekazywać do straży. Instrukcję Przeciwpożarową należy przekazać jeśli dotyczy ona  budynku, w którym wymagany jest system sygnalizacji pożarowej.  To w jakich budynkach wymagany jest SSP określa § 28.1 rozporządzenia.

Instrukcję przekazuje się do wykorzystania służbowego na potrzeby planowania, organizowania i prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.  W niektórych przypadkach Komendant Powiatowy/Miejski może zwolnić z obowiązku przekazania dokumentacji jednak nie może to spowodować niespełnienia warunków opisanych w § 6.3.

W/w dokumenty powinny być przechowywane w miejscu, które zapewnia natychmiastowe wykorzystanie na potrzeby działań ratowniczych.

Podstawa prawna:

§ 6.2, § 6.4, § 28 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Kategoria: instrukcja bezpieczeństwa pżarowego, wymagania przeciwpożarowe
Tagi:, , , , ,

Komentarzy: 7 do wpisu “Kiedy instrukcję należy przekazać do straży”

Dodaj komentarz (+)

 1. kamil says:

  Czyli jak dobrze rozumuję to instrukcję bezpieczeństwa pożarowego należy przekazać do straży z budynków w których jest wymagany system sygnalizacji pożarowej? A w jakiej formie i jakim czasie należy ją przekazać? Czy straż pożarna sama się zgłosi po nią?

 2. admin says:

  Dokładnie tak, jeśli w budynku jest wymagany system sygnalizacji pożarowej, instrukcję bezpieczeństwa pożarowego należy przekazać do właściwej terenowo Komendy Powiatowej/Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Instrukcja może być przekazana w formie elektronicznej np. na płycie CD.

 3. Patryk says:

  A tak na poważnie to do czego jest potrzebna instrukcja ppoż straży pożarnej? Przecież i tak pewnie tylko leży gdzieś na półce…

 4. admin says:

  Zgodnie z przepisami instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna się znajdować w miejscu dostępnym dla ekip ratowniczych czyli m.in. dla Państwowej Straży Pożarnej. A do czego potrzebna jest: np. rozmieszczenie pomieszczeń w budynku, miejsca występowania substancji niebezpiecznych, występowanie stref zagrożenia wybuchem i wiele innych. Mając dostęp do takich informacji dowódca akcji może podjąć włściwsze decyzje dotyczące jej przebiegu. Szkoda tylko, że tak zadko spotyka się przestrzeganie tago przepisu.
  Pozdrawiam

 5. Rafal says:

  A potem tak instrukcja leży w straży i czeka na lepsze czasy:)

 6. Krzysztof Mikołajczak says:

  Szanowni Państwo!

  Na Państwa stronie znalazłem informację, że IBP należy przekazać, i tu cytat: Instrukcję Przeciwpożarową należy przekazać jeśli dotyczy ona budynku, w którym wymagany jest system sygnalizacji pożarowej.

  Moje pytanie jest następujące: Jaka jest podstawa prawna do takiego twierdzenia skoro § 6.2, § 6.4, § 28 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów mówią odpowiednio jedynie o: obowiązku przekazania IBP, możliwości zwolnienia z jej przekazania oraz określa w jakich obiektach powinien znajdować się SSP?

  Będę wdzięczny za odpowiedź z Państwa strony. Z poważaniem, Krzysztof Mikołajczyk.

 7. admin says:

  Wszystko jest napisane w paragrafach, które Pan podał. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.

Zostaw odpowiedź