Co powinna zawierać nowa instrukcja bezpieczeństwa pożarowego

Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zmieniły się wytyczne dotyczące opracowywania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Dokładny opis co powinna zawierać instrukcja przeciwpożarowa znajduje się w par. 6.1 wyżej wymienionego rozporządzenia. W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem doszły następujące pkt.:

 • wymagane wyposażenie w  urządzenia ppoż i gaśnice oraz sposoby poddawania ich przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym,
 • warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania,
 • zadania i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących ich stałymi użytkownikami.

Wszystkie nowo opracowywane oraz aktualizowane instrukcje bezpieczeństwa pożarowego powinny spełniać obowiązujące przepisy.
Podstawa prawna:

§ 6.1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Kategoria: instrukcja bezpieczeństwa pżarowego
Tagi:, , , ,

Komentarzy: 3 do wpisu “Co powinna zawierać nowa instrukcja bezpieczeństwa pożarowego”

Dodaj komentarz (+)

 1. Stanisław says:

  W jakim czasie należy dostosować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego do nowych przepisów, przecież prawo nie może działać wstecz. Załóżmy, że mam instrukcję ppoż wg starych wytycznych… czy powinienem od razu po wejściu nowych przepisów zaktualizować ją? Czy dopiero przy wymaganej aktualizacji po dwóch latach od opracowania?

 2. admin says:

  Instrukcja powinna być dostosowana do obowiązujących wymagań przy wymaganej aktualizacji po dwóch latach od jej opracowania lub gdy nastąpiła zmiana sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.

 3. moron says:

  Prawo działałoby wstecz, gdyby ukarano Cię za coś co kiedyś zrobiłeś zgodnie z prawem, a teraz jest już zabronione. Natomiast gdy wchodzi nowy przepis i wprowadza nowe wymagania, Ty masz się do tego przepisu zastosować. I nie czekać aż miną 2 lata od ostatniej aktualizacji, bo wymagalność powstaje z dniem rozpoczęcia obowiązywania nowego przepisu. Komentarz admina nie odpowiada na postawione pytanie, więc ja odpowiadam :) To tyle.

Zostaw odpowiedź