Gdzie są wymagane plany ewakuacji

Plan ewakuacji

Plany ewakuacji w formie wywieszanych tablic zgodnie z § 5. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. wymagane są  w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Plan ewakuacji powinien zostać umieszczony w miejscu widocznym, w sposób zapewniający łatwy  dostęp do niego. Niestety rozporządzenie nie normuje nic więcej.

Innym miejscem gdzie wymagane są plany ewakuacji są muzea. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2008r. w sprawie zabezpieczenia zbiorów w muzeach przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym zniszczeniem lub utratą zbiorów oraz sposobów przygotowania zbiorów do ewakuacji w razie powstania zagrożenia dyrektorzy muzeów zobowiązani są do sporządzenia planów ewakuacji zbiorów.

Nie obowiązuje już Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 lutego 1998r. w sprawie opracowania planów ewakuacji osób w przypadku powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia w zakładach opieki zdrowotnej, dla których Minister Zdrowia i Opieki Społecznej jest organem tworzącym lub sprawującym nadzór, które zobowiązywało do opracowania planów ewakuacji m.in. w szpitalach.

Kategoria: plany ewakuacji, wymagania przeciwpożarowe
Tagi:, , , ,

Komentarzy: 12 do wpisu “Gdzie są wymagane plany ewakuacji”

Dodaj komentarz (+)

 1. Ireneusz+ says:

  “Plan ewakuacji na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia” wymagany jest również w zakładach opieki zdrowotnej, dla których Minister Zdrowia i Opieki Społecznej jest organem tworzącym lub sprawującym nadzór. Mówi o tym Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Zdrowotnej z dnia dnia 25 lutego 1998 r.

  Dla potwierdzenia tego (ponieważ pracuję w szpitalu i właśnie nad tym pracuję) dzwoniłem 8 sierpnia 2011 do Ministerstwa Zdrowia. Otrzymałem odpowiedź, że Zarządzenie to już nie obowiązuje.
  Nie potrafiono mi powiedzieć, jakim dokumentem Zarządzenie to zostało wycofane. Powiedziano tylko, że obowiązujące jest Rozporządzenie MSWiA

  Proszę o Wasze stanowisko :-)

  Pozdrawiam

 2. admin says:

  W miarę możliwości czasowych /z uwagi na wakacje chwilę może to potrwać/ oczywiście sprawdzimy to dokładnie.

 3. Ireneusz says:

  Proszę o kontakt na prywatny e-mail.

 4. admin says:

  Potwierdzone, nie obowiązuje Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Zdrowotnej z dnia 25 lutego 1998 r. dot. planów ewakuacji.

 5. Jakub says:

  Czy w innych obiektach użyteczności publicznej (strefy kategorii zagrożenia ludzi: ZL I, III, IV,V) jest obowiązek rozmieszczania planów ewakuacji na wszystkich kondygnacjach?

 6. admin says:

  Plany ewakuacji wg. przepisów przeciwpożarowych wymagane są w szkołach i muzeach.

 7. GREG71X says:

  ["Plany ewakuacji wg. przepisów przeciwpożarowych wymagane są w szkołach i muzeach."] – Pytanie: A które to są przepisy PRZECIWPOŻAROWE, a które nie?…. i czy aby na pewno wg. przeciwpożarowych?

 8. admin says:

  Przepisy przeciwpożarowe to pojęcie ogólne i pewnie nikt nie zdefiniował tego wyrażenia /przynajmniej ja nie znam/. Dla mnie przepisy przeciwpożarowe to przepisy, w których są wymagania związane z ochroną przeciwpożarową.

 9. Rafal says:

  Szkoda tylko, że tak niewiele jest napisane jak ma wygladać taki plan ewakuacji.

 10. Joseph says:

  Odsyłam do “Instrukcji w sprawie zasad ewakuacji ludności, zwierząt i mienia…” MSWiA 2008r.
  Chcę zwrócić również uwagę na problemy wynikające z zawłaszczenia pojęcia ewakuacja przez ochronę ppoż. dla procesu nazywanego wszędzie awaryjnym opuszczaniem (statku, samolotu, ale budynku – to ewakuacja). Moim zdaniem, stąd biorą się nieporozumienia dotyczące konieczności opracowywania “pustych” planów. Nie można przecież zaplanować procedur postępowania dla zdarzeń nagłych (pożar, wybuch, zawalenie) poza wytyczeniem ogólnych ram (drogi i wyjścia z budynku), a z istoty definicji EWAKUACJI wynika, że jest to proces uprzednio zaplanowany i przygotowany.

 11. eduardo says:

  czytam wasze komentarze, ale z całym szacunkiem nic z powyższego tekstu jak i komentarzy nie wynika, jedyne co to, to że plany ewakuacji wymaga się dla szkół i muzeów i koniec, szpitale i inne placówki zdrowotne odpadły , bo jakies rozporządzenie już nie ma mocy. Pytam się , a co z budynkami użyteczności publiczej typu : centra handlowe, kina itp, co z budynkami wysokimi i wysokościowymi np. hotelowce itp. rozumiem że tu też nie trzeba wykonywać planów ewakuacji, choć będąc w takich obiektach mnóstwo ich wisi na ścianach, czy robią tam te plany ponad program ??? ten temat nawet w 10% nie został tutaj rozpatrzony. A czy nie jest tak przypadkiem, że plany ewakuacyjne robi się dla wszystkich obiektów, dla których wymaga się IBP czyli Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego. Padło pytanie od Jakuba na które nie uzyskał odpowiedzi, a jest bardzo trafne !!! Sam chciałbym dowiedziec od a do z jak jest z tymi planami. Może administrator strony pokusi sie o dociekliwe i dogłębne wyjaśnienie tematu. Pozdrawiam

 12. admin says:

  @eduardo

  Dokładnie tak jak napisałeś na poczatku wypowiedzi. Plany ewakuacji wymagane w tym momencie są tylko w placówkach podległych ministrowi edukacji oraz muzeach. Dodatkowo jest dyrektywa UE, która mówi o tym, że plany ewakuacji powinny być w hotelach. W innych obiektach nie ma wymogu opracowywania planów ewakuacji samych w sobie i wywieszania ich na scianach budynków. Jesli chodzi o instrukcję bezpieczeństwa pożarowego to część graficzna jeśli bedzie dobrze opracowana to praktycznie można ją nazwać planem ewakuacji, z tym że nie ma obowiązku wywieszania takiej części graficznej w miejscu ogólnodostepnym tak jak jest to w przypadku planów ewakuacji np. dla szkół.

Zostaw odpowiedź