Gdzie są wymagane plany ewakuacji
Plany ewakuacji w formie wywieszanych tablic zgodnie z § 5. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. wymagane są w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Plan ewakuacji powinien zostać umieszczony w miejscu widocznym, w sposób zapewniający łatwy dostęp do niego. Niestety rozporządzenie nie normuje nic więcej.
Innym miejscem gdzie wymagane są plany ewakuacji są muzea. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2008r. w sprawie zabezpieczenia zbiorów w muzeach przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym zniszczeniem lub utratą zbiorów oraz sposobów przygotowania zbiorów do ewakuacji w razie powstania zagrożenia dyrektorzy muzeów zobowiązani są do sporządzenia planów ewakuacji zbiorów.
Nie obowiązuje już Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 lutego 1998r. w sprawie opracowania planów ewakuacji osób w przypadku powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia w zakładach opieki zdrowotnej, dla których Minister Zdrowia i Opieki Społecznej jest organem tworzącym lub sprawującym nadzór, które zobowiązywało do opracowania planów ewakuacji m.in. w szpitalach.
Tagi:gdzie jest wymagany plan ewakuacji, plan ewakuacji szkoły, plan ewakuacji szpitala, plany ewakuacji, wymagania przeciwpożarowe
Komentarzy: 12 do wpisu “Gdzie są wymagane plany ewakuacji”
Dodaj komentarz (+)-
Proszę o kontakt na prywatny e-mail.
-
Czy w innych obiektach użyteczności publicznej (strefy kategorii zagrożenia ludzi: ZL I, III, IV,V) jest obowiązek rozmieszczania planów ewakuacji na wszystkich kondygnacjach?
-
["Plany ewakuacji wg. przepisów przeciwpożarowych wymagane są w szkołach i muzeach."] – Pytanie: A które to są przepisy PRZECIWPOŻAROWE, a które nie?…. i czy aby na pewno wg. przeciwpożarowych?
-
Odsyłam do “Instrukcji w sprawie zasad ewakuacji ludności, zwierząt i mienia…” MSWiA 2008r.
Chcę zwrócić również uwagę na problemy wynikające z zawłaszczenia pojęcia ewakuacja przez ochronę ppoż. dla procesu nazywanego wszędzie awaryjnym opuszczaniem (statku, samolotu, ale budynku – to ewakuacja). Moim zdaniem, stąd biorą się nieporozumienia dotyczące konieczności opracowywania “pustych” planów. Nie można przecież zaplanować procedur postępowania dla zdarzeń nagłych (pożar, wybuch, zawalenie) poza wytyczeniem ogólnych ram (drogi i wyjścia z budynku), a z istoty definicji EWAKUACJI wynika, że jest to proces uprzednio zaplanowany i przygotowany. -
czytam wasze komentarze, ale z całym szacunkiem nic z powyższego tekstu jak i komentarzy nie wynika, jedyne co to, to że plany ewakuacji wymaga się dla szkół i muzeów i koniec, szpitale i inne placówki zdrowotne odpadły , bo jakies rozporządzenie już nie ma mocy. Pytam się , a co z budynkami użyteczności publiczej typu : centra handlowe, kina itp, co z budynkami wysokimi i wysokościowymi np. hotelowce itp. rozumiem że tu też nie trzeba wykonywać planów ewakuacji, choć będąc w takich obiektach mnóstwo ich wisi na ścianach, czy robią tam te plany ponad program ??? ten temat nawet w 10% nie został tutaj rozpatrzony. A czy nie jest tak przypadkiem, że plany ewakuacyjne robi się dla wszystkich obiektów, dla których wymaga się IBP czyli Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego. Padło pytanie od Jakuba na które nie uzyskał odpowiedzi, a jest bardzo trafne !!! Sam chciałbym dowiedziec od a do z jak jest z tymi planami. Może administrator strony pokusi sie o dociekliwe i dogłębne wyjaśnienie tematu. Pozdrawiam
“Plan ewakuacji na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia” wymagany jest również w zakładach opieki zdrowotnej, dla których Minister Zdrowia i Opieki Społecznej jest organem tworzącym lub sprawującym nadzór. Mówi o tym Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Zdrowotnej z dnia dnia 25 lutego 1998 r.
Dla potwierdzenia tego (ponieważ pracuję w szpitalu i właśnie nad tym pracuję) dzwoniłem 8 sierpnia 2011 do Ministerstwa Zdrowia. Otrzymałem odpowiedź, że Zarządzenie to już nie obowiązuje.
Nie potrafiono mi powiedzieć, jakim dokumentem Zarządzenie to zostało wycofane. Powiedziano tylko, że obowiązujące jest Rozporządzenie MSWiA
Proszę o Wasze stanowisko
Pozdrawiam